×
Logo: Jak dobrać rozmiar sukienki ?

Jak dobrać rozmiar sukienki ?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rozmiaru? Na to pytanie odpowiemy Ci w szybki prosty i zrozumiały sposób. Przeczytaj ten artykuł, a od dziś nie będziesz już miała problemu z doborem odpowiedniego rozmiaru, a jedyne czego będziesz żałować to, to że dotarłaś do niego tak późno.  Wybór rozmiaru sukienki to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli zamawiamy ją na odległość. Aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych wymian i zwrotów przed wyborem rozmiaru warto zdać sobie sprawę z tego, że każda firma ma inną tabelę rozmiarową i nie ma czegoś takiego, że jeśli w jednej firmie nosisz rozmiar 40 to w innych również będziesz mieć ten sam rozmiar. Załóżmy więc , że masz już wybrany konkretny model sukienki.

KRÓJ

  1. Jeśli Twój wybór padł na dopasowaną sukienkę zwróć uwagę na materiał czy jest to tkanina czy dzianina. Tkaniny z reguły są mało elastyczne, a dzianiny dużo bardziej. Wybierając dopasowany model z tkaniny nigdy nie wybieraj rozmiaru mniejszego lub takiego któremu przypadają mniejsze wymiary niż wynikające z Twoich pomiarów ponieważ sukienka bez dodatku elastanu będzie za mała.  W tym przypadku najlepiej wybierz rozmiar w którym będziesz miała ok 2cm luzu. Jeśli Twój wybór padł na sukienkę z dzianiny np. swetrową tutaj sytuacja ma się nieco inaczej ponieważ takie materiały najczęściej są mocno elastyczne i możesz wybrać rozmiar który jest o około 3 cm mniejszy od Twoich wymiarów
  2. Jeśli wybrałaś luźny krój sukienki w literę A, oversize albo taki z elastycznymi gumkami na plecach lub talii, kieruj się swoim rozmiarem, który zazwyczaj nosisz, chyba że wymiary z tabeli sklepu mocno odbiegają od Twoich wymiarów.
  3. Jeśli w sukience, którą wybrałaś dół jest rozkloszowany, marszczony z fałdami lub plisowany nie musisz przejmować się wymiarem bioder ponieważ ta część sukienki jest przeważnie bardzo luźna i nie dolega do ciała.

MATERIAŁ

Zwróć uwagę na skład tkaniny ponieważ taka, która nie posiada elastanu lub posiada go max 1-2% będzie się słabo rozciągać i wybierając za mały rozmiar nie nadda się wystarczająco i będzie po prostu za mała lub niewygodna ograniczając Twoje ruchy. Z sukienkami wykonanymi z dzianiny, które tego elastanu mają przeważnie sporo więcej 5-10% jest sporo łatwiej ponieważ dopasują się do Twoich wymiarów.

POMIERZ SIĘ

„Pomierz się” brzmi wręcz oczywiście, ale warto o tym przypomnieć ponieważ wiele z nas tego nie robi z czystego „nie chce mi się” lub ostatnio w firmie „x” kupiłam sukienkę w danym rozmiarze, więc teraz jestem przekonana, że w firmie „y” będę miała ten sam rozmiar. Nic bardziej mylnego ponieważ między firmami mogą być przeskoki o nawet dwa rozmiary. Dlatego mierzenie się i porównanie swoich wymiarów z wymiarami danej firmy jest tak istotne i tego kroku nigdy nie możemy pomijać. Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest prawidłowe ściągnięcie swoich wymiarów. Zacznijmy od biustu, biust mierzymy na środku w najbardziej wypukłym miejscu wraz ze stanikiem najlepiej tym lub podobnym, którego zamierzamy założyć pod docelową sukienkę, mierzenie się bez stanika znacząco zaburzy Twój wymiar w dół w związku z czym sukienka przy założonym staniku będzie za ciasna, mierząc się nie rób tego na ciasno, pozostaw malutki luz do 1 cm. Kolejny wymiar to talia, talię należy mierzyć w najwęższym miejscu są to około 2 cm nad pępkiem. Tutaj też pamiętamy o zasadzie lekkiego luzu przy ściąganiu pomiaru. Ostatnie miejsce to biodra w tym przypadku wybieramy najszersze miejsce czyli mniej więcej środek pupy. Jeśli chodzi o długość sukienki firmy najczęściej podają ją od szczytu ramienia w tym przypadku przyda się pomoc drugiej osoby. Czasem marki podają wymiar spod pachy, taka sytuacja ma miejsce najczęściej gdy sukienka jest bez ramion, np. gorsetowa.

Rzadziej firmy podają szerokość w ramionach lub długość rękawa, wtedy w przypadku ramion mierzymy szerokość od czubka do czubka, a w przypadku długości rękawa mierzymy od szczytu główki ramienia w dół.

Podsumowując dobór rozmiaru wydaje się w teorii na pierwszy rzut oka łatwy, aczkolwiek w praktyce może okazać się bardziej problematyczny niż nam się wydaje, dlatego mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w większym zrozumieniu tego tematu oraz doborze trafnego rozmiaru, abyś mogła uniknąć rozczarowania zamówionym towarem wraz z odsyłaniem go do sklepu.