×
Logo: Poliester – czy sukienki z poliestru są złe? Poznaj go bliżej.

Poliester – czy sukienki z poliestru są złe? Poznaj go bliżej.

Nie robiąc przydługawego wstępu, przejdźmy od razu do konkretów i odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest poliester? Poliester jest syntetycznym materiałem, a jego produkcja opiera się na polimerach. Polimery odgrywają istotną rolę w gospodarce i technologii, stanowiąc podstawę dla wielu materiałów używanych na co dzień, tak jak między innymi tkaniny.

Jak produkowane jest włókno poliestrowe?

Włókna poliestrowe są przędzione, czyli formowane w nici. Przędzenie może odbywać się na różne sposoby, w tym metodą mokrą lub suchą. Technologia przędzenia wpływa na właściwości ostatecznej nici. Włókna przędzone na sucho wykazują mniejszą elastyczność  i odporność na ścieranie oraz  większą łamliwość, niż te przędzone na mokro na które woda działa jak smar.

Nici poliestrowe są następnie używane do tworzenia tkaniny poprzez tkactwo lub dzianie. W przypadku tkactwa, nici są krzyżowane ze sobą prostopadle, tworząc strukturę płócienną. W dzianiu, nici są wzajemnie związane, tworząc elastyczną strukturę. Następnie tkanina poddawana jest procesowi farbowania oraz wykończenia czyli np. prasowania, wygładzania lub nanoszenia specjalnych powłok ochronnych.

Zastosowanie poliestru

Gdy wstępnie wiemy już jak wygląda proces produkcji tkaniny poliestrowej możemy przejść do jej zastosowania. Tkanina poliestrowa jest znana ze swojej wszechstronności i wytrzymałości przez co  powszechnie stosowana jest  w produkcji odzieży, zarówno codziennej, okazjonalnej, jak i sportowej, a także w wyrobach gospodarstwa domowego, takich jak pościel, zasłony czy ręczniki

Zalety tkaniny poliestrowej

Mimo wielu stereotypów związanych z tkaninami syntetycznymi, tkanina poliestrowa posiada szereg zalet. Po pierwsze, charakteryzuje się wyjątkową trwałością, co sprawia, że jest odporna na zużycie i utratę koloru. Ponadto, jest łatwa w utrzymaniu, nie wymaga skomplikowanych procedur prania czy prasowania sprawia np że sukienka się tak szybko nie gniecie. Wreszcie, tkanina poliestrowa jest wyjątkowo odporna na plamy i uszkodzenia mechaniczne, co czyni ją praktycznym wyborem.

Sukienka z poliestru czy warto?

Odpowiedź na to pytanie budzi wiele kontrowersji, ale spróbujmy się z nimi zderzyć .Poliester występuje w różnych rodzajach tkanin, które wykorzystywane są do produkcji sukienek. Między innymi poliestrowe jedwabie, krepy, czy satyny. Zwróć uwagę na rodzaj tkaniny, ponieważ różne rodzaje poliestru mają różne właściwości i tekstury. Warto zainteresować się również tkaninami z domieszką naturalnych włókien. Sukienki wieczorowe szczególnie te w przystępniejszych cenach dla większości klientów najczęściej produkowane są z tkanin poliestrowych, tkanina np. bawełniana lub lniana nie nada się do sukienki wieczorowej,  ponieważ jest zbyt codzienna. „Codzienna” to  słowo klucz w tym kontekście, ponieważ czym innym jest wyjście w poliestrowej sukience na jednorazową kilkugodzinną okoliczność, a czym innym jest noszenie poliestrowej sukienki na co dzień w upalne dni. Dlatego nie bójmy się tak poliestru, szczególnie gdy znajduje się w kreacjach na tzw jedno wyjście, ponieważ bardzo ciężko z naturalnej tkaniny bawełnianej lub lnianej wykonać naprawdę mocno efektowną suknie wieczorową np. koronkową, tiulową lub szyfonową, wyjątek stanowi jedwab, ale  niestety jest bardzo drogi.

Mamy nadzieję, że choć w małym procencie udało nam się przybliżyć Ci temat mitycznego poliestru i gdy będziesz szukać sukienki na jakąś okoliczność, to aż tak mocno nie zrazisz się do zakupu kreacji z poliestrem w składzie. 

LINK DO SUKIENEK WIECZOROWYCH

 

Pytania i odpowiedzi

Jak produkowane jest włókno poliestrowe?

Włókna poliestrowe są przędzione, czyli formowane w nici. Takie nici są następnie używane do tworzenia tkaniny poprzez tkactwo lub dzianie. W przypadku tkactwa, nici są krzyżowane ze sobą prostopadle, tworząc strukturę płócienną. W dzianiu, nici są wzajemnie związane, tworząc elastyczną strukturę. Następnie tkanina poddawana jest procesowi farbowania oraz wykończenia.