×
Logo: Zakupy bez rozczarowań – czyli jak rozpoznać fałszywy e-sklep?

Zakupy bez rozczarowań – czyli jak rozpoznać fałszywy e-sklep?

Zakupy online w dzisiejszych czasach są niesamowicie powszechne dzięki wygodzie i ogólnej dostępności praktycznie każdego produktu. Niestety ta forma zakupów niesie za sobą również ryzyko oszustw lub nadużyć. Jak w łatwy sposób rozpoznać fałszywy e-sklep? Poznaj podstawowe zasady, którymi warto się kierować gdy kupujesz w miejscu, którego nie znasz.

Sprawdź pochodzenie e-sklepu. Jako Sukienkowo, które wspiera i promuje Polskie e-sklepy  zawsze będziemy promować zakupy w naszych rodzinnych firmach. Dlatego pierwsze co możesz zrobić to sprawdzenie regulaminu sklepu, jeśli jest pisany łamaną polszczyzną już wiesz, że masz do czynienia z mało profesjonalną najczęściej z poza UE firmą. Następnie w  początkowych punktach regulaminu  znajdziesz informacje o  danych firmy. Autentyczność danych możesz sprawdzić przez ceidg.gov.pl w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej  , a w przypadku pozostałych spółek autentyczność sprawdzisz przez portal mojepanstwo.pl.

Sprawdź politykę zwrotów i reklamacji. Prawo UE uregulowało te kwestię kilka lat  temu, więc na dzień dzisiejszy jako konsument masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Ta informacja powinna zostać zawarta w regulaminie, jak również adres do zwrotu towaru oraz informacje dotyczące Twoich uprawnień w związku z ewentualną reklamacją produktu. Jeśli, któreś z powyższych informacji nie widnieją w regulaminie, taki sprzedawca nie spełnia obowiązku informacyjnego względem konsumenta i w tym momencie raczej powinieneś zrezygnować z zakupów w takim miejscu.

Sprawdź dostępne płatności. Jeśli sklep oferuje możliwość zapłaty przy odbiorze to dobrze o nim świadczy, aczkolwiek jeśli nie udostępnia tej opcji nie oznacza, że należy się martwić. Jedną z bezpiecznych opcji  jest płatność PAY PAL, który zabezpiecza każdą transakcję. Zwróć również uwagę czy sklep umożliwia płatność przez popularne serwisy szybkich płatności. Podanie przez sklep  samego numeru konta bankowego powinno wzbudzić Twoją czujność.

Przegląd opinii. Bardzo istotną kwestią jest przegląd opinii o sklepie w google oraz mediach społecznościowych, klienci bardzo chętnie dzielą się swoimi opiniami na temat sklepów oraz zakupionych w nich produktów.

Skaner. Mało znaną, ale bardzo ciekawą metodą sprawdzenia sklepu jest serwis scamadviser.com wpisując adres interesującego Cię sklepu możesz sprawdzić go pod względem zgłoszeń oszustw, .

Schowek02.jpg

Bezpieczeństwo. Przed adresem domeny umieszczona informacja https// oznacza to że adres domeny jest bezpieczny, a osoby trzecie nie będą w stanie przechwycić żadnych informacji pomiędzy Tobą, a sklepem.  

Warto też zwrócić uwagę na styl strony, czy opisy produktów nie posiadają literówek, czy zamieszczone zdjęcia nie wzbudzają Twoich podejrzeń tj. czy nie są „zapożyczone” z innych sklepów, które sprzedają swoje kolekcje tylko na swoją wyłączność , czy strona sklepu posiada wszystkie informacje oraz czy ceny w sklepie nie wzbudzają Twoich podejrzeń i nie odbiegają znacząco od cen rynkowych produktów.

Zakupy w sieci mogą być bardzo przyjemne i bezpieczne, zachowując pewne standardy ostrożności unikniemy rozczarowań i strat finansowych.  Dlatego koniecznie zapisz sobie ten artykuł i ciesz się swoimi codziennymi bezpiecznymi internetowymi zakupami.